LONGHORN INDOOR RESULTS
Nov.  10-12, 2000        Austin, TX
Hosted by The University of Texas Archery Club

The tournament was held in the Anna Hiss Gym and attendance was high, especially in the novice and JOAD divisions.  The conditions as always in this gym basement, are a bit cozy, but rather than being a negative, seem to bring out the best in all of the archers attending.  It is interesting to note the scores for those who attended both are almost without exception higher at Anna Hiss than at a tournament held a week earlier. This may be due to the first having a "warmup" effect or it may be due to the milieu - who knows for sure?   

This was the first tournament for your webmaster (A.Ron Carmichael, recurve) who managed to not miss the target butt even once!   Only 310 points and 46 tens separate him from first, and he pledges to do better once he has shot at least 500 arrows! He did manage to outscore one adult male archer, Tim Humphrey.  Unfortunately for Ron, Tim doesn't even use a sight so he has nothing to gloat about there!  (Tim is also a state record holder in several barebow divisions).

 

Divisions:   Collegiate   Senior    JOAD    Novice 


 

COLLEGIATE DIVISION FITA 1 FITA 2

Grand
Total

 
Mens Olympic
Rnd1
Rnd2
Total
Rnd3
Rnd4
Total 
Tens
1.
Guy Krueger 
283
291
574
289
284
573
1147
76
2.
Chris Shull 
282
289
571
289
282
571
1142
72
3.
Chris Brown 
275
282
557
267
274
541
1098
48
4.
Jeff Osburn 
267
262
529
255
264
524
1053
40
5.
Tomas Alarcon 
241
242
483
258
267
525
1008
26
6.
Anthony Kaune 
249
248
497
257
251
508
1005
24
7.
Kevin Woods 
252
249
491
238
229
467 
958
23
8.
Bill Frank 
236
234
470
242
228
470 
940
20
9.
Ben Davis 
234
239
473
245
206
451 
924
20
                   
 
Collegiate Men's Compound Rnd1 Rnd2 TOTAL Rnd3 Rnd4 Total GrandTtl Tens

1.

Rick Ramirez 
286
285
571
286
287
573
1144
64
2.
Eric Zahn 
285
289
574
280
280
560
1134
56
3.
David McArthur 
276
275
551
280
280
560
1111
38
4.
Mark Overall 
271
274
545
272
265
537
1082
27
5.
Mike Lemaire 
240
267
507
238
266
504
1011
19
6.
Zane Pettiet 
253
250
503
239
250
489 
992

16

                   
Collegiate Women's Olympic Rnd1 Rnd2 TOTAL Rnd3 Rnd4 Total GrandTtl Tens
1.
Lorinda Cohen 
272
281
553
279
281
560
1113
53
2.
Kristin Milchanowski 
274
268
542
261
268
529
1071
37
3.
Barrie Glasberg 
265
264
529
269
272
541
1070
43
4.
Stacie Grange 
251
273
524
251
268
519
1043
34
5.
Vivian Ho 
247
263
510
258
247
505
1015
18
6.
Kristy Link 
265
253
518
252
243
495
1013
23
7.
Amanda Magee 
239
255
494
248
257
505 
999
22
8.
Emilie Stallings 
243
245
488
253
246
494 
987
14
9.
Rebecca Milman 
238
249
487
248
249
497 
984
21
10.
Victoria Pons 
239
237
476
248
245
493 
969
15
11.
Beka Douglas 
238
249
487
237
346
483 
970
24
12.
Kara Schirmer 
251
248
499
243
217
460 
959
28
13.
Laura Garcia 
257
233
490
224
235
459 
949
16
14.
Jennifer Glendinning 
232
229
451
249
225
474 
925
16
15.
Kathy James 
241
232
473
226
218
444 
917
12
16.
Erin Gele 
208
225
433
230
212
442 
875
10
17.
Jessica Findley 
217
210
427
209
219
428 
855
14
18.
Dayspring Brown 
183
221
404
187
205
392 
796
9
                   
Collegiate Women's Compound Rnd1 Rnd2 TOTAL Rnd3 Rnd4 Total GrandTtl Tens
1.
Mary Zorn 
286
287
573
289
288
577
1150
70
2.
Annie Gordon 
283
284
567
279
282
561
1128
48
3.
Tanja Washburn 
278
275
553
277
278
555
1108
33
4.
Dianne Cornish 
268
276
544
280
275
555
1099
35
5.
Kimi Nedeau 
265
269
534
272
275
547
1081
20
6.
Sharon Jones 
266
257
523
277
264
541
1064
17
7.
Faye Hoffman 
263
259
522
264
268
532
1054
14
8.
Kim Staton 
260
268
528
262
256
518
1046
10

 

 

SENIOR DIVISIONS  
Senior Men's Olympic Rnd1 Rnd2 TOTAL Rnd3 Rnd4 Total GrandTtl Tens
1.
Rick Stonebraker 
280
283
563
281
281
562
1125
56
Jonathon Ohayon(guest-CAN)
257
269
526
266
275
541
1067
34
2.
Tom Parrish 
257
260
517
261
265
526
1043
21
3.
Mike Pearson 
251
251
502
261
239
500
1002
25
4.
Ronnie Bennett 
243
246
489
245
262
507 
996
23
5.
James Williams 
239
235
474
256
255
511 
985
18
6.

A.Ron Carmichael 

208
180
388
212
211
423 
811
10
                   
Senior Men's Compound
             
1.
Chris Harris 
288
286
574
292
290
582
1156
77
2.
Scott Gordon 
288
285
573
287
286
573
1146
66
3.
Danny Gomez 
278
282
560
283
283
566
1126
48
4.
Ron Harder 
288
280
568
277
280
557
1125
47
5.
Lacounte Murray 
260
257
517
266
258
524
1041
13(120hits)
6.
Larry Anika 
266
255
521
260
260
520
1041
20(117 hits)
                   
Senior Women's Olympic
             
1.
Kathie Loesch 
282
281
563
287
288
575
1138
70
2.
Dawn Chudy 
275
277
552
285
279
564
1116
62
3.
Terry Quinn 
268
274
542
261
277
538
1080
42
4.
Liz Hirschler 
262
262
524
263
258
521
1045
30
                   
Senior Women's Compound
             
1.
Brandy Forman 
262
267
529
262
256
518
1047
12
  Rnd1 Rnd2 TOTAL Rnd3 Rnd4 Total GrandTtl Tens
                   
Men’s Barebow
               
1.
Tim Humphrey 
200
181
381
181
193
374 
755

5

                   
Master Men's Compound
               
1.
Jerry Hendrickson 
276
276
552
277
273
550
1102
27
                   
Cadet Girl's Olympic
Rnd1
Rnd2
TOTAL Rnd3
Rnd4
Total GrandTotal  Tens
1.
Lyndsey Marzec 
208
220
428
238
231
469 
897
15
                   
Junior Girl's Olympic
             
1.
Lindsey Carmichael 
243
238
481
254
254
508 
989
23
                   
Junior Boy's Compound
             
1.
Sam Mody 
214
236
450
224
224
448 
898  
3
                   
Intermediate Boy's Olympic
             
1.
Vikram Rangraj 
235
244
479
243
231
474 
953
17

 

JOAD DIVISION
FITA Competitive Boy’s Olympic
Rnd1
Rnd2
GrandTotal
tens
1.
Garrett Krueger 
256
233
489
10
           
Intermediate Boy's Olympic
       
1.
Vikram Rangraj 
260
282
542
18
2.
David Stroud 
233
259
492
10
           
Junior Boy's Compound
       
1.
Sam Mody 
220
251
471
11
           
Junior Boy's Olympic
       
1.
Travis Lafayette 
278
281
559
22
2.
Adam Brodeur 
187
197
384 
6
           
Cadet Boy's Olympic
       
1.
Matthew Hickl 
247
229
476
11
2.
Ryan Holzapfel 
209
240
449 
7
3.
Kyle Gerla 
148
138
286 
1
           
Cadet Boy's Compound
       
1.
Garrett Wright 
236
237
473 
9
           
Intermediate Girl's Olympic
       
1.
Laura Duke 
248
261
509
11
           
Junior Girl's Olympic
       
1.
Lindsey Carmichael 
274
280
554
26
2.
Andrea Gerla 
284
258
542
23
3.
Joy Slush 
269
255
524
18
4.
Mallory Wallace 
237
248
485
10
5.
Leanne Wiley 
233
247
480
13
6.
Sage Adams 
222
253
475 
6
           
Cadet Girl's Olympic
       
1.
Lyndsey Marzec 
245
269
514
14
2.
Catelyn Curtner 
229
239
468 
7
3.
Andrea Wiley 
139
197
326 
1
4.
Kirby Hickl 
147
143
290 
1
5.
Delese Williams 
77 
72
149 
0
6.
Briana Williams 
69 
69
138 
0

 
Novice Division
Novice Men's Recurve
Rnd1 
Rnd2
GrandTotal Tens
1.
Ernest Amende 
233
247
450
9
2.
Clayton Kjos 
199
182
381
4
3.
Jarrod Brogdon 
186
157
343
2
4.
Garet Itz 
159
183
342
1
5.
Derrick Scott 
159
167
326
2
6.
John Houston 
172
151
323
2
7.
Martin McCreadie 
155
146
301
2
8.
Daniel Garcia 
122
173
295
4
9.
Atsushi Ninomiya 
146
143
289
2
10.
Alberto Varon 
105
176
281
2
11.
Russell Gayle 
130
129
259
2
12.
Brad Reeves 
85
152
237
1
13.
Andrew Shu 
109
173
182
0
14.
James Hobgood 
82 
81
163
0

Novice Division
Novice Women's Recurve Rnd1 Rnd2 Total Tens
1.
Beka Douglas 
248
239
487
14
2.
Kathy James 
241
232
473 
5
3.
Mindy Nguyen 
158
133
291 
1
4.
Whitney Jacobson 
115
133
248 
4
5.
Brittney Mitchell
74
122
196 
1
6.
Jennifer Angelo
99 
90
189 
0
7.
Merileigh Cormin 
93 
91
184 
0
8.
Jasmine Dao
51 
49
100 

0


 Back to Top