Fort Bend County Invitational 4H Archery Tournament

November 1, 2003
Fort Bend County Fair Grounds, Rosenberg

The 4th District 11 shoot of the fall drew 91 participants in 22 age-bow divisions.  This represents an increase of 7 (8%) over the 84 that participated in last years event, and brings the seasonís total to 467.  The breakdown by age division was 5 Clover Kids, 57 Sub-Juniors, 17 Juniors and 12 Seniors.  Seven archers shot in more than 1 division and 2 graduated in the Sub-Junior division.  There were 5 compound and 3 recurve entries in the team competition.

We will take next weekend off for the Aggie Invitational.  The next 4H shoot is the Goliad Invitational at the Victoria County 4H complex on November 15th.  The location is at the airport, same as the Victoria shoot held on October 11th.  Visit this page for more upcoming 4H shoots

Fort Bend County Invitational 4H Archery Tournament
November 1, 2003
NAME RANK COUNTY SCORE GRADUATES
CLOVER CHAMPIONS
Paxton Densmore na East Matagorda CHAMPION!  
Mikayla Hollmann na Colorado CHAMPION!  
Kyle Jones na Fort Bend CHAMPION!  
Marquis Alexander na Fort Bend CHAMPION!  
Colby Dannhaus na Fort Bend CHAMPION!  
LADIES BEGINNING SUB-JUNIOR RECURVE
NAME RANK COUNTY SCORE GRADUATES
Stormi Preiss 1 Goliad 244  
Hannah Muegge 2 Fort Bend 215  
Taylor Hollmann 3 Colorado 210  
Kisha Acuff 4 East Matagorda 207  
Jill Hardin 5 Fort Bend 191  
Christine O'Connell 6 Calhoun 159  
Olivia Riggs 7 Goliad 157  
OPEN BEGINNING SUB-JUNIOR RECURVE
NAME RANK COUNTY SCORE GRADUATES
Bryan Schumaker 1 LaWard 254 GRADUATED!
Chad Pipkin 2 Fort Bend 241  
Drew Warren 3 East Matagorda 217 (3-10's; 6-9's)
Derek Slaton 4 East Matagorda 217 (2-10's; 10-9's)
Tanner Holley 5 Brazos 206  
Garrett Haney 6 Goliad 196 (1-10's; 3-9's)
Bryce Brown 7 Victoria 196 (0-10's; 4-9's)
Jonathan Gallegos 8 East Mataogrda 179  
LADIES BEGINNING SUB-JUNIOR COMPOUND
NAME RANK COUNTY SCORE GRADUATES
Shelby Rod 1 Wharton 251 GRADUATED!
Miranda Slaton 2 East Matagorda 239  
Whitney Brown 3 LaWard 233  
Holly Kubesh 4 Victoria 184  
Hannah Muegge 5 Fort Bend 179  
OPEN BEGINNING SUB-JUNIOR COMPOUND
NAME RANK COUNTY SCORE GRADUATES
Ty Heinsohn 1 LaWard 249  
Joel Riggs 2 Goliad 247  
Logan Howard 3 Wharton 242  
Tanner Howard 4 Wharton 239  
Justice Densmore 5 East Matagorda 234  
Zachary Wooldridge 6 Calhoun 232  
Seth Hatton 7 Victoria 211  
Matthew Startz 8 Victoria 188 (3-10's; 2-9's)
Owen Townsend 9 Victoria 188 (0-10's; 4-9's)
Gaylon Kubesh 10 Victoria 183  
Ty Pustevosky 11 Wharton 138  
Taylor Townsend 12 Victoria 126  
Nicholas Gallegos 13 East Matagorda 120  
Marvin Shimek 14 Wharton 76  
Brandon Shimek 15 Wharton 48  
BEGINNING SUB-JUNIOR BAREBOW
NAME RANK COUNTY SCORE GRADUATES
David Bond 1 Colorado 245  
Josh Stone 2 E.Matagorda 231  
Patrick O'Quinn 3 Fort Bend 226  
Tasha Mahagan 4 E.Matagorda 222  
Joey Hardin 5 Fort Bend 198  
Brandon Wavra 6 Colorado 170  
LADIES INTERMEDIATE SUB-JUNIOR RECURVE
NAME RANK COUNTY SCORE GRADUATES
None        
OPEN INTERMEDIATE SUB-JUNIOR RECURVE
NAME RANK COUNTY SCORE GRADUATES
Bethany Frazier 1 LaWard 141  
LADIES INTERMEDIATE SUB-JUNIOR COMPOUND
NAME RANK COUNTY SCORE GRADUATES
None        
OPEN INTERMEDIATE SUBJUNIOR COMPOUND
NAME RANK COUNTY SCORE GRADUATES
Brandon Rahunek 1 Wharton 234  
Zane Kallus 2 Victoria 211  
Jared Pohl 3 Fayette 192  
OPEN INTERMEDIATE SUB-JUNIOR BAREBOW
NAME RANK COUNTY SCORE GRADUATES
Chris Dannhaus 1 Ft Bend 153  
LADIES ADVANCED SUB-JUNIOR RECURVE
NAME RANK COUNTY SCORE  
Lindsey McElrath 1 Fort Bend 498  
Meagan Ross 2 Colorado 405  
Jenny Acuff 3 East Matagorda 291  
OPEN ADVANCED SUB-JUNIOR RECURVE
NAME RANK COUNTY SCORE  
Kayla Debord 1 Goliad 548  
Alex Jones 2 Fort Bend 475  
Reid Alley 3 Tiger Sharks 433  
OPEN ADVANCED SUB-JUNIOR COMPOUND
NAME RANK COUNTY SCORE  
Clayton Debord 1 Goliad 500  
Sam Muegge 2 Fort Bend 456  
Danielle Rahunek 3 Wharton 449  
Chad Lesak 4 Victoria 434  
Gregory Rod 5 Wharton 408  
OPEN ADVANCED SUB-JUNIOR BAREBOW
NAME RANK COUNTY SCORE  
Rebecca Page 1 E.Matagorda 407  
LADIES JUNIOR RECURVE
NAME RANK COUNTY SCORE  
Lindsey McElrath 1 Fort Bend 466  
Simone Petrosky 2 Colorado 463  
Amanda Hunt 3 LaWard 378  
OPEN JUNIOR RECURVE
NAME RANK COUNTY SCORE  
Christopher Page 1 East Matagorda 491  
Stephanie Croatt 2 Fort Bend 488  
Kyle Slaton 3 East Matagorda 475  
Tyler Janota 4 Goliad 452  
Richard Brewer 5 Fort Bend 362  
LADIES JUNIOR COMPOUND
NAME RANK COUNTY SCORE  
Jessica Bradley 1 Calhoun 517  
Amy Kristynik 2 Fort Bend 349  
Angie Kristynik 3 Fort Bend 264  
OPEN JUNIOR COMPOUND
NAME RANK COUNTY SCORE  
Meagan Lesak 1 Victoria 557  
Nick Strickland 2 Calhoun 545  
Andrew Matej 3 Fort Bend 511  
Clayton Debord 4 Goliad 486  
John Arnold 5 Brazos 466  
Paul Schlaudraff 6 Colorado 436  
OPEN JUNIOR BARBOW
NAME RANK COUNTY SCORE  
Alicia Jurek 1 Colorado 301  
Jessi Enriquez 2 Fort Bend 188  
Brianna Rossignal 3 Colorado 155  
LADIES SENIOR RECURVE
NAME RANK COUNTY SCORE  
Andrea Garner 1 Calhoun 502  
Sarah Miller 2 Goliad 495  
Kayla Debord 3 Goliad 449  
Ashley Page 4 East Matagorda 429  
OPEN SENIOR RECURVE
NAME RANK COUNTY SCORE  
Kevin Barker 1 Goliad 539  
James Page 2 East Matagorda 504  
Sarah Miller GUEST Goliad 485  
LADIES SENIOR COMPOUND
NAME RANK COUNTY SCORE  
None        
OPEN SENIOR COMPOUND
NAME RANK COUNTY SCORE  
Holly Heinsohn 1 Lavaca 565  
Kenny Holcomb 2 Lavaca 553  
Joey Pohl 3 Fayette 547  
Aaron Faldyn 4 Colorado 428  
Clayton Swanson 5 Wharton 385  
Spencer Hanzik 6 Fort Bend 346  
SENIOR OPEN BAREBOW
NAME RANK COUNTY SCORE  
Andrea Garner 1 Calhoun 402  
Alex Jones 2 Fort Bend 333  
TEAM RECURVE
NAME RANK SCORE TEAM NAME
Stormi Preiss 1 207 Whatever
Kevin Barker      
Simone Petrosky      
Lindsey McElrath 2 197 Arrow
Alex Jones     Splitters
Stehanie Croatt      
Josh Stone 3 97 The
Derek Slaton     Three
Jonathan Gallegos     Amigos
TEAM COMPOUND
NAME RANK SCORE TEAM NAME
Holly Heinsohn 1 262 Ken and
Meagan Lesak     2 Barbies
Kenny Holcomb      
Aaron Faldon 2 173 Right in
spencer Hanzik     the
Zane Kallus     Middle
Clyton Debord 3 123  
Brianna Rossiganl     MIT
Alicia Junek      
Kyle Slaton 4 122  
Miranda Slaton     Barn Shooters
Paxton Densmore      
Justuse Densmore 5 87  
Nick Gallegos     Dumb Dumbs
Drew Warren      

Back to the HOME   4-H 2003 Tourney Index