The culminating tournament, the championship shoot, for the 2012 Indoor South Texas 4H tournament series, was hosted by Straight Arrow Archery and Learning Center in Victoria, Texas in December of 2012. This school is a synergy of the efforts of the founders Tom Barker and Gene Kocurik, as well as the numerous parents of young archers that contribute their time and efforts to support the institute that teaches a way of life, not just a sport....

 

Straight Arrow 4H Invitational Championship
12/14-16/2013
Division County Score 10s 9s Place
Junior Open Recurve          
Jake Billo Goliad 230 2 6 1st
Lane Schneider Goliad 229 2 1 2nd
Jace Taylor Victoria 226 2 6 3rd
Cole Jacob Victoria 225 4 5  
Connor Poppe Victoria 190 2 5  
Ryan Olguin Victoria 170 1 3  
David Stewart Goliad 166 2 2  
Max Porter Victoria 142 2 3  
           
Junior Ladies Recurve          
Neveah Vecera Victoria 264 9 12 1st
Cecelia Schoener Goliad 223 0   2nd
Mollee Henicke Goliad 218 4 8 3rd
Kate Smith La Ward 218 3 1  
Madelyn Reitz Goliad 216 2 6  
Rhiannon Sawyer Goliad 216 1 7  
Madison Stayten Victoria 80 0 0  
Emily Thigpen Victoria 78 0 1  
           
Junior Open Compound          
Caleb Huber Goliad 251 3 15 1st
Trevor Hoelscher Wharton 242 2 13 2nd
Casey Wooldridge Calhoun 239 2 13 3rd
Cole Riha Wharton 234 4 6  
Kayden Mascheck Colorado 225 6 3  
Ian Braunholz LaWard 222 2 7  
Harley Brashears DeWitt 218 2 4  
Eli Huddleston E Mat 197 3 3  
Matthew Davila Goliad 185 3 4  
Myles Svatek Wharton 178 1 2  
Gunner Gibbens E Mat 169 1 4  
Riley Hotz Goliad 166 3 2  
Garrett Ros E Mat 162 1 1  
Kooper Karl LaWard 160 1 3  
Spencer Hogg E Mat 153 1 2  
Grayson Ros E Mat 93 0 2  
           
Junior Ladies Compound          
Jenna LaBonne San Pat 264 9 12 1st
Shelby Leadford E Mat 223 2 6 2nd
Naudia Villa E Mat 203 2 4 3rd
Sheila Webb  DeWitt 194 2 4  
Ashlynn Gasch LaWard 141 0 0  
           
Junior Open Barebow          
Bryce Wilfert LaWard 193 1 1 1st
Mason Tannehill San Pat 169 2 4 2nd
Justin Jurek Colorado 147 3 0 3rd
           
Junior Ladies Barebow          
Kerin Cernoch Colorado 222 2 8 1st
Mikayla Hesseltine Jim Wells 199 3 6 2nd
Co Co Clark DeWitt 107 0 0 3rd
Alexa Deleon Bee 101 0 1  
           
Advanced Junior Open Recurve          
Cole Armstrong LaWard 477 7 19 1st
           
Advanced Junior Ladies Recurve          
Emily Porter Victoria 427 8 4 1st
           
Advanced Junior Open Compound          
Waylon Budd LaWard 525 16 21 1st
Logan Capistran Goliad 458 7 16 2nd
Tayte Karl LaWard 456 3 15 3rd
           
Advanced Junior Ladies Compound          
Rylee Vandenburgh E Mat 536 15 30 1st
Cheyenne Hamilton Victoria 503 9 24 2nd
Ashlyn Davis Goliad 472 11 13 3rd
           
Advanced Junior Ladies Barebow          
Avery Kubecka E Mat 501 10 25 1st
Savannah Huffman E Mat 407 6 6 2nd
           
Intermediate Open Recurve          
Braden Parsons Victoria 523 11 25 1st
Jacob Rubio Goliad 437 6 8 2nd
Hunter Meyer Victoria 413 3 13 3rd
James Ellisor Victoria 381 3 9  
           
Intermediate Ladies Recurve          
McKenna Sawyer Goliad 467 5 21 1st
Kathryn Buffa          
           
Intermediate Open Compound          
Lucas Proschko  Goliad 544 22 22 1st
Joseph Macha Guadalupe 525 12 26 2nd
Logan Suggs San Pat 454 11 13 3rd
           
Intermediate Ladies Compound          
Kelsey Marroquin  E Mat 495 10 19 1st
Kaitlyn Marroquin E Mat 468 10 12 2nd
Samantha Johnston Victoria 368 3 5 3rd
Heather Jackson E Mat 328 4 7  
           
Intermediate Open Barebow          
Aaron Olguin victoria 460 6 12 1st
Joseph Rizzio Bee 354 2 6 2nd
Stephen Moreno Bee 342 3 7 3rd
           
Intermediate Ladies Barebow          
Monington Clark DeWitt 462 7 16 1st
Division County Score 10s 9s Place
Advanced Intermediate Open Recurve          
Daniel Gonzales Victoria 540 28 17 1st
Katy Akin LaWard 432 6 9 2nd
Jonathan Raska Goliad 425 5 9 3rd
Clayton Tucker San Pat 112 0 2  
           
Advanced Intermediate Ladies Recurve          
Taylor Dohman DeWitt 444 3 15 1st
Danielle Hilley Colorado 398 3 11 2nd
Mikayla Willard LaWard 325 2 9 3rd
           
Advanced Intermediate Open Compound          
Rhett Davis Goliad 521 10 25 1st
Bailey Huber Goliad 487 8 18 2nd
Ryder Merta Wharton 449 6 15 3rd
John Atzenhoffer Victoria 436 5 15  
Jace Nowlin LaWard 416 6 6  
Jared Braunholz  LaWard 383 3 6  
Steven Nevarez Victoria 333 8 4  
           
Advanced Intermediate Ladies Compound          
Brooke Vandenburgh  E Mat 503 13 20 1st
Addie Koliba Victoria 497 15 16 2nd
Taylor Hamilton Victoria 481 13 16 3rd
Hannah Sliva E Mat 464 7 11  
Emily Shimek E Mat 359 2 11  
           
Advanced Intermediate Open Barebow          
Jaycee Ferguson Colorado 428 3 15 1st
           
Advanced Intermediate Ladies Barebow          
Elise Hesseltine  Jim Wells 251 0 4 1st
Ashlyn Hesseltine  Jim Wells 207 0 1 2nd
           
Senior 1 Open Compound          
Colton Knipling Goliad 558 27 25 1st
Nickolas Solis Brazoria 518 16 17 2nd
Cody Capistran Goliad 507 9 24 3rd
Daniel Huffman E Mat 463 8 19  
Michael Rutkowski Bee 449 3 20  
Nathan Tucker San Pay 123 1 1  
           
Senior 1 Ladies Compound          
Monica Nevarez Victoria 536 20 21 1st
Jordan Dixon DeWitt 523 14 14 2nd
           
Senior 2 Open Compound          
Cody Garrett DeWitt 575 37 22 1st
Justin Dixon DeWitt 567 32 23 2nd
Chad Lesak Victoria 555 28 26 3rd
Zachary Webb DeWitt 526 8 36  
           
Senior 1 Open Recurve          
Kassidy Bego Goliad 273 2 2 1st
           
Guests          
Allison Williams   586      
Emmitt Fray   361      
Isaac Padron   328      
Ivie Genzer   365      
Morgyn Kutach   147      

Back to results/schedule