2011 Victoria County Tournament Results 

  JUNIOR RECURVE LADIES            
Place Name County/Team Score Hits 10's 9's Graduated
1 Taylor Williams Victoria 231 30 5 5  
2 Sara Brezina LaWard 212 30 3 3  
3 Annabelle Prove LaWard 211 29 3 7  
  Nevaeh Vecela Victoria 200 30 1 6  
  Cecilia Schoener Goliad 172 30 0 3  
  Mollee Henicke Goliad 135 26 0 2  
  Danielle Hilley Colorado 101 23 1 1  
               
  JUNIOR RECURVE OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Megan Frerich San Patricio 260 30 10 6 Graduated
2 Weston Koop LaWard 239 30 4 11  
3 Jared Marek Victoria 237 30 5 3  
  Lane Schneider Goliad 224 30 4 5  
  Matthew Barton Victoria 214 30 3 4  
  Jacob Rubio Goliad 207 30 2 4  
  Matthew McCoy LaWard 199 30 1 2  
  Logan Johnson Victoria 174 30 0 2  
  Joey Andruss Victoria 168 30 0 1  
  Pacer Reiley Goliad 123 27 1 1  
  Caleb Airhart LaWard 93 20 0 1  
  Cullen Doronak Victoria 63 12 0 1  
               
JUNIOR COMPOUND LADIES            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Brooke Vandenbergh East Matagorda 276 30 15 8 GRADAUTED
2 Kaylee Miller Live Oak 219 30 2 5  
3 Ashlyn Davis Goliad 217 30 1 8  
  Rylee Vandenbergh East Matagorda 174 28 1 2  
               
  JUNIOR COMPOUND OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Christian Martinez San Patricio 276 30 10 18 GRADUATED
2 Logan Capistran Goliad 263 30 5 16 GRADUATED
3 Rowdy Wilson Wharton 255 30 5 13 GRADUATED
4 Waylon Budd LaWard 250 30 6 9 GRADUATED
  Sloan Graves Wharton 250 30 5 11 GRADUATED
  Luke Prove LaWard 245 30 3 12  
  Jared Braunholz LaWard 203 30 6 1  
  Keagan Ernest Wharton 193 29 1 7  
  Cole Riha Wharton 189 29 1 2  
               
  JUNIOR BAREBOW LADIES            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Cheyenne Hamilton Victoria 199 29 1 7  
2 Rebecca Moreno Colorado 168 30 1 3  
3 Syndilyn Maguglin Liveoak 145 27 1 1  
  Savannah Huffman East Matagorda 145 27 0 1  
               
  JUNIOR BAREBOW OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Garrett Dobbs East Matagorda 221 30 4 5  
2 Landyn Maguglin Liveoak 211 30 1 6  
3 Hunter Kohleffel Colorado 206 29 3 6  
  Faith Payne San Patricio 144 27 0 2  
  Mason Tannehill San Patricio 88 17 0 2  
               
  ADVANCED JUNIOR RECURVE LADIES            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
               
  ADVANCED JUNIOR RECURVE OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Andrew Barton Victoria 453 60 4 19  
2 Tyler Willard LaWard 426 58 6 16  
               
  ADVANCED JUNIOR COMPOUND LADIES            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Hannah Sliva East Matagorda 532 60 22 19  
               
  ADVANCED JUNIOR COMPOUND OPEN            
 
Name
County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Bailey Huber Goliad 527 60 22 17  
2 Cody Page San Patricio 522 60 17 20  
3 Jace Nowlin LaWard 494 60 14 13  
  Cheyenne Hamilton Victoria 458 59 7 7  
  Justin Fickler DeWitt 417 60 5 9  
               
  INTERMEDIATE RECURVE LADIES            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Sarah Andruss Victoria 516 60 10 22 GRADUATED
2 Shelby Williams Victoria 484 60 5 15  
3 Faith Barton Victoria 463 60 7 14  
  Makayla Willard LaWard 455 60 8 11  
  Taylor Dohmann DeWitt 452 59 5 15  
  Gina Merbacher DeWitt 425 59 5 14  
  Madison Henicke Goliad 399 60 5 9  
  Kaylynn Lawson Victoria 395 59 3 9  
  Morgan Vinklarek DeWitt 393 60 1 5  
  Monington Clark DeWitt 304 55 1 3  
               
  INTERMEDIATE RECURVE OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Garrett Dornak Victoria 528 60 16 24 GRADUATED
2 Jonathan Raska Goliad 506 60 12 20 GRADUATED
3 Tino Reyes Goliad 477 60 11 15  
  Cayden Airhart LaWard 411 60 5 7  
  Braden Parsons Victoria 406 60 3 10  
               
  INTERMEDIATE COMPOUND LADIES            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
               
  INTERMEDIATE COMPOUND OPEN   x        
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Brandon Burt San Patricio 542 60 21 23 GRADUATED
2 Andrew Sliva East Matagorda 526 60 22 16 GRADUATED
3 Klayton Karl LaWard 517 60 15 24 GRADUATED
  John Atzenhoffer Victoria 499 59 9 24  
  Kai Reiley Goliad 469 60 6 17  
  Chance White LaWard 463 60 4 16  
  Colt Hough Wharton 417 60 5 5  
               
  INTERMEDIATE BAREBOW LADIES            
  Name County/Team Score Hits  10's 9's  
1 Mikaela Barlow San Patricio 409 52 8 13  
2 Nicole Alonzo San Patricio 406 60 2 9  
               
INTERMEDIATE BAREBOW OPEN          
1 Josh Symonds LaWard 418 60 6 10  
2 Nathan Culpepper Liveoak 240 42 1 4  
               
  ADVANCED INTERMEDIATE RECURVE LADIES            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Holly Gaskamp Victoria 460 60 9 16  
2  Allison Magera Colorado 444 60 8 10  
               
   ADVANCED INTERMEDIATE RECURVE OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1  Daniel Gonzales Victoria 554 60 30 20  
2 Tristan Frerich San Patricio 463 60 8 10  
3 Daniel Perez Goliad 420 59 3 8  
  Brent Rhodes LaWard 416 57 4 9  
  Daniel Huffman East Matagorda 336 57 3 5  
               
  ADVANCED INTERMEDIATE COMPOUND LADIES            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Brenna Anderle LaWard 354 58 0 15  
               
  ADVANCED INTERMEDIATE COMPOUND OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Colton Knipling Victoria 542 60 22 23  
2 Taylor Hamilton Victoria 466 59 13 15  
3 Rhett Davis Goliad 465 60 3 11  
  Steven Nevarez East Matagorda 458 60 6 12  
  Colton DeBord LaWard 448 60 4 9  
  Blaine Allen LaWard 410 59 8 8  
  Jaron Hayden LaWard 409 59 3 10  
  Aaron Wendel Victoria 397 58 5 8  
  Kendall Adrian LaWard 384 57 4 9  
  Clay Jung Wharton 383 56 4 3  
  Ryder Merta Wharton 351 55 4 8  
  Colby DeBord LaWard 331 51 8 8  
  Cameron Hawes LaWard 324 60 0 7  
               
  SENIOR  1 RECURVE  LADIES            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Emma Andruss Victoria 448 60 5 13  
               
  SENIOR 1 RECURVE OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Dawson Jacobs Victoria 391 58 4 12  
2 Heather Barthels Victoria 353 58 2 5  
3 Mark Kaiser LaWard 197 41 1 2  
               
  SENIOR 1 COMPOUND LADIES            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Jordan Dixon Dewitt 485 60 8 14  
               
  SENIOR 1 COMPOUND OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Cody Garrett DeWitt 579 60 41 17  
2 Monica Nevarez East Matagorda 548 60 20 32  
3 Jake Schneider Goliad 538 60 20 22  
  Cody Capistran Goliad 515 60 14 20  
  Josh Kulhanek Wharton 507 59 16 17  
  Hunter Merta Wharton 503 60 12 19  
  Zachary Hawes LaWard 483 60 6 26  
  Nicholas Walls San Patricio 445 59 8 13  
  Collin Piecuch DeWitt 420 56 4 15  
               
  SENIOR 1 BAREBOW OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 James Symonds LaWard 366 60 2 6  
               
  SENIOR 2 RECURVE LADIES            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Anna Kaiser LaWard 343 56 3 9  
2 Robin Dolezol  DeWitt 361 59 4 5  
               
  SENIOR 2 RECURVE OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Daniel LeBlanc LaWard 434 59 3 11  
               
  SENIOR 2 COMPOUND LADIES            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
               
  SENIOR 2 COMPOUND OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Hunter Barthels Victoria 578 58 56 2  
2 Allison Williams Victoria 571 60 33 25  
3 Justin Dixon DeWitt 561 60 32 19  
  Zachery Webb DeWitt 543 60 24 20  
  Chad Lesak Victoria 541 60 26 17  
  Taylor Sizemore Victoria 538 59 26 15  
               
  JUNIOR RECURVE FEMALE GUEST            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Ivie Genzer JOAD 188 28 2 4  
               
  JUNIOR RECURVE OPEN GUEST            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Jacob DeBord LaWard 234 30 0 11  
2 Kyle Gaskamp Victoria JOAD 223 30 2 10  
               
  JUNIOR COMPOUND OPEN GUEST            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Harley Brasher Guest 213 30 2 8  
 
  JUNIOR BAREBOW OPEN GUEST            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Anslee Stehling JOAD 256 30 5 12  
               
  INTERMEDIATE BAREBOW LADIES GUEST            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Katie Fischer Nueces JOAD 491 60 8 23  
               
  SENIOR 1 RECURVE  OPEN GUEST            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Collin Klimitchek Victoria JOAD 553 60 28 24  
               
  SENIOR 1 COMPOUND OPEN GUEST            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Thomas Dentler Victoria JOAD 577 60 42 17 Bronze Olymp.
               
  SENIOR 2 COMPOUND OPEN GUEST            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Emily Fischer Nueces/JOAD 582 30 42 18 Bronze Olypm.
2 Nathan Wendel Victoria Guest 484 60 12 15  
               
  CHALLENGER JUNIOR BAREBOW OPEN GUEST            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Curtis Johnson Victoria Guest 232 30 4 5  
               
  CHALLENGER JUNIOR COMPOUND OPEN            
  Name County/Team Score Hits 10's 9's  
1 Emmitt Fray Victoria JOAD 157 29 1 4  
               
  VICTORIA COLLEGE GUEST            
1 Cole Hajek Victoria College 264 30 5 17  
2 Storm Somoza Victoria College 258 30 8 11  
3 Klote Victoria College 239 30 3 10  
  Chris Slavik Victoria College 222 30 1 7  

Back to 4H Main Page    TSAA Main Page  Last Updated: Thursday, November 3, 2011 14:15